top of page

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Dlaczego warto wybrać leczenie zachowawcze w Klinice EKSTRA MED STOMATOLOGIA ?

Stomatologia zachowawcza w Klinice EKSTRA MED STOMATOLOGIA

Zdrowy, piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Wielokrotnie spotykamy się z zaniedbaniami ze strony pacjentów, którzy pojawiają się w naszej klinice, kiedy coś niepokojącego zaczyna się dziać. W takich sytuacjach zależy nam na tym, żeby uświadomić im, że najistotniejsza jest profilaktyka, która pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej. Badanie stomatologiczne jamy ustnej polega na dokładnej ocenie zarówno wzrokowej, jak i dotykowej warg, języka, błony śluzowej policzków, podniebienia oraz dziąseł. W drugiej kolejności badania medycznego stomatolog przygląda się kształtom łuków zębowych. Posiadamy kompleksowy, nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się wykrywaniem i leczeniem powstałych już ubytków próchnicowych. W bardzo wczesnych stadiach próchnica objawia się jako biała plama, możliwa do wykrycia tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego. Z czasem przekształca się w plamę widoczną gołym okiem, często, na skutek pochłaniania barwników z pożywienia przyjmuje zabarwienie od żółtego do ciemno brunatnego. Nie wykryta na takim etapie próchnica, obejmuje kolejne tkanki zęba z czasem docierając do jego centrum – miazgi. Co ważne, próchnica daje o sobie znać dopiero jak znajduje się już w bliskim sąsiedztwie miazgi. Tak późne wykrycie grozi koniecznością leczenia kanałowego. Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może zatrzymać jej rozwój. Zabieg polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba oraz zastąpienie ich specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem.

Stomatologia zachowawcza to między innymi:

  • diagnostyka próchnicy i jej powikłań

  • leczenie próchnicy

  • profilaktyka próchnicy zębów stałych

  • konsultacje stomatologiczne

  • badanie jamy ustnej i przeglądy uzębienia

  • leczenie stanów pourazowych zębów stałych

  • leczenie nadwrażliwości zębów

  • leczenie kobiet w ciąży

  • indywidualna nauka instruktarzu higieny jamy ustnej pod kątem kształtowania właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych

Jak zbudowany jest ząb?

  • Szkliwo – to najbardziej zewnętrzna warstwa zęba, a zarazem najtwardsza struktura w organizmie człowieka. Z powodu swojego położenia szkliwo jest najbardziej narażone na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie.

  • Zębina  – to warstwa zęba leżąca pod szkliwem. Pełni funkcję ochronną dla miazgi. Docierają do niej włókna nerwowe z miazgi, dlatego też w przypadku jej odsłonięcia np. na zmianę temperatury reaguje bólem (jest bardzo wrażliwa na bodźce).

  • Miazga – to „centrum zęba” w którym znajdują się naczynia krwionośne, nerwy i naczynia chłonne. Pełni funkcję odżywczą dla całego zęba. Do miazgi dochodzą naczynia krwionośne, które łączą ząb z układem krwionośnym całego organizmu, co w przypadku toczącego się stanu zapalnego powoduje przeniesienie drobnoustrojów z zęba do narządów wewnętrznych takich jak: nerki, wątroba, serce itp.

  • Korona – to część zęba widoczna w jamie ustnej

  • Korzeń – to niewidoczna gołym okiem część zęba zakotwiczona w kości, można ją uwidocznić na zdjęciu używając promieni rentgenowskich.

Wizyta u dentysty
budowa_zeba.jpg

Dlaczego wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się co 6 miesięcy?

Tylko dokładne obejrzenie zębów przez dentystę, po ich wcześniejszym osuszeniu, może doprowadzić do wykrycia ich zmian i rozpoczęcia ich leczenia w tak wczesnym stadium. Pozwala to na zaoszczędzenie niepotrzebnego stresu, czasu i pieniędzy. W przypadku próchnicy wykrytej na tym etapie, lekarz udziela wszelkich wskazań, jakie kroki należy  podjąć by wyleczyć zmiany. Na tym etapie leczenie polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu zębów (szczotkowanie, czyszczenie nicią oraz płukanie przeznaczonymi do tego płynami), zmniejszeniu częstotliwości i ilości spożywania cukrów oraz stosowaniu preparatów fluorkowch. W przypadku podjęcia tych kroków, po 2-3 tygodniach powierzchnia zmiany znów stanie się twarda i błyszcząca.

bottom of page